Marcin Pietruszewski
Marcin Pietruszewski, poľský skladateľ a výskumník žijúci v Edinburghu, zaoberajúci sa syntézou a kompozíciou zvuku s počítačmi, skúma vývoj v tradícii elektroakustickej hudby a súčasného zvukového umenia. Venuje sa koncertným performanciám, multimediálnym inštaláciam aj rozhlasovej produkcii, pričom skúma dynamiku medzi formalizmom syntetického zvuku a jeho materiálnou realizáciou. Pietruszewski spolupracoval s hudobníkmi a skladateľmi ako Marcus Schmickler, Tristan Clutterbuck, Jules Rawlinson a Lauren Sarah Hayes. Medzi nedávne projekty patrí spolupráca s Florianom Heckerom a grafickou spoločnosťou NORM z Zürichu, filozofom Chrisom Schambaughom, choreografkou a tanečnicou Agnes Cebere či s Laboria Cubonics Kolektív (autorky Xenofeministického manifestu).
Nové dielo pre viackanálový zvukový systém je založené na materiáli z pripravovaného albumu. Vychádza z princípov tzv. pulzarovej syntézy, experimentálnej kompozičnej techniky popísanej a spopulularizovanej skladateľom Curtisom Roadsom. Autor ho vytvoril vo vlastnom softvéri, ktorý využíva na generovanie širokej škály zvukov od jednotlivých impulzov, sekvencií až po rytmické textúry a časovo premenlivé frázy. Pietruszewskeho tvorivý prístup ponúka svojráznu víziu ako môže dnes vyzerať počítačová hudba.
Dielo vzniklo na objednávku A4 ako súčasť projektu New Perspectives for Action v rámci medzinárodnej spolupráce Re-Imagine Europe, spolufinancovaného Európskou úniou a z verejných zdrojov podporeného Fondom na podporu umenia a Nadáciou mesta Bratislavy.