Téma
Chaos ~ Magic
V premenlivých, nestabilných – núka sa povedať chaotických – časoch informačného pretlaku a hroziaceho kolapsu je ľahké prepadnúť pocitu straty kontroly. A hoci napriek zdanlivej nahodilosti mávajú aj chaotické systémy istý vnútorný poriadok, ten sa často ukrýva za väčšou mierou komplexnosti, než sme ako ľudia schopní intuitívne obsiahnuť. Ak je neusporiadanosti priveľa, môže ako obranná reakcia nasledovať nárast iracionality, aký pozorujeme naokolo. Takzvané magické myslenie vedie k zúfalým pokusom o nachádzanie neexistujúcich vzorcov v informačnom šume, k hľadaniu nepravdepodobných vysvetlení pre svet, ktorému prestávame rozumieť. Skladateľ Emile Frankel v knihe Hearing the Cloud odhaľuje všeobecnú neistotu plodiacu pocit bezmocnosti ako stav, vyhovujúci predovšetkým zámerom kapitálu. Dezorientovaná verejnosť stráca schopnosť sociálnej a politickej akcie, namiesto vizionárskych ambícií nastupuje rezignácia a úbytok vzájomnej dôvery. Myslíme si preto, že je načase viesť debatu, ako z toho von – akú zmenu by sme uvítali a akú rolu v tom môže hrať umenie a hudba?
Rozšírený príklon k iracionalite môže ústiť do pasivity, brániacej posunu k lepšej budúcnosti. Viac než okultná prax známa z histórie ezoteriky ako “chaos magic” nás preto lákajú imaginatívne a tvorivé prepojenia (~), ktoré môžu vznikať medzi chaotickým a magickým v tom najlepšom zmysle slova: transformatívna sila hudby, a najmä jej schopnosť vytvárať priestory pre spoločne zažívané objavovanie. Magickým by sa v istom zmysle dal označiť aj samotný hudobný rituál, v ktorom zo zdanlivého zvukového chaosu môže vyvstať transcendentálny okamih, dávajúci zrazu zmysel. Mysliteľ Byung-Chul Han popisuje ako jeden z problémov dnešnej civilizácie práve miznutie rituálov, vedúce k vzájomnému odcudzeniu a chýbajúcemu pocitu spoločenstva. Môže byť pre západný svet hudba náhradou za stratenú spiritualitu? A ak áno, aká hudba by to mohla byť?
Vieme, že zvuk je mocné médium, ktoré dokáže napomôcť rozjímaniu a navodiť tranz, vyvolať intenzívne emocionálne prežívanie aj spájať ľudí. Popri tom však nechceme zabúdať ani na čosi rovnako dôležité: silu zvukového umenia, ktoré môže byť prostriedkom až filozofického uvažovania o svete. Tvorbe mnohých takto zmýšľajúcich umelcov a umelkýň navyše nechýba aktivistický a mobilizačný rozmer, ale ani uvedomovanie si hodnoty spolupatričnosti a komunity.
Dôležitou oblasťou súvisiacou nielen s hudobným, ale i spoločenským vývojom je aj vzťah k technológiám. Naše životy čoraz viac ovplyvňujú algoritmy, málo transparentné, no zato schopné okúzliť nás svojím čarom. Vyspelá technika, vrátane všadeprítomnej umelej inteligencie sa stáva mágiou, ako to predpovedal sci-fi guru Arthur C. Clarke. A aj v novej, vzrušujúcej hudbe môžeme niekedy spolu s Frankelom vnímať isté riziko v podľahnutí “mágii chaosu”: tajomným algoritmom, efektným generatívnym procesom, ktoré pre niekoho hrozia dokonca nahradiť ľudskú tvorivosť. Namiesto toho, aby sme podľahli okúzleniu a nechali sa technológiami ovládať, navrhujeme ich skôr odklínať, skúmať ich možnosti kriticky a s nadhľadom.
Na tohtoročnom festivale sa chceme spolu s umelcami a umelkyňami – a s vami – pokúsiť vytvárať nový zmysel z náhodilosti a neurčitosti, ktoré nás obklopujú. Kedy sa z chaotických zvukov stáva komunikácia? Môže intuitívna alebo kolektívna improvizácia, chyba či náhoda viesť k nepredvídateľným, no magickým momentom, k zmysluplnej štruktúre? Dokážeme byť dostatočne otvorení a citliví, aby sme dokázali vnímať hudbu tam, kde predtým bol len zvuk? Poďme sa spoločne pustiť do ďalšieho dobrodružného objavovania, bez toho, aby sme sa vzdávali zvedavosti a hravosti, vizionárstva a tvorivého experimentu.
Miesta
A4 – priestor súčasnej kultúry
Karpatská 2, Bratislava
A4 – priestor súčasnej kultúry je nezávislé kultúrne centrum zamerané na aktuálnu tvorbu v divadle a tanci, hudbe, filme, vizuálnej kultúre a umení nových médií. Hlavným miestom konania festivalu NEXT je už od svojho vzniku v roku 2004.
Majestic Music Club
Karpatská 2, Bratislava
Veľký evanjelický kostol
Panenská 28, Bratislava
Café OTO
18–22 Ashwin st, Londýn
Online
nextfestival.space
Ľudia
Slávo Krekovič
Umelecký riaditeľ
Andrej Chudý, Daniel Kordík
Dramaturgia
Juraj Hoppan,
PR (Projekt NOISS), dramaturgia
Dáša Peštová, Štefánia Lovasová
PR a komunikácia
Beáta Seberíniová, Ľudovít Nápoký, Michaela Kaliská
Projektový manažment
Lucia Brngalová, Bielka Belošovičová, Alena Kapinajová, Tereza Michalová
Produkcia
Mária Hejtmánková
Finančný manažment, administratíva
Robert Finkei
Vizuálny koncept a dizajn
Jon Dujaka
Web Developer
Vlad Bacila, Ľubomír Panák
NEXT 3D World Developers
Kontakt
Napíšte nám:
info(at)nextfestival.sk
programme(at)nextfestival.sk
promo(at)nextfestival.sk
Partneri
NEXT 2021: 22nd Advanced Music Festival sa koná s podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia, Grantov EHP, Hlavného mesta Bratislavy a Nadácie mesta Bratislavy, Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy, MČ Bratislava-Staré Mesto, Medzinárodného vyšehradského fondu a Goetheho inštitútu v Bratislave.
Hlavný organizátor:
Spoluorganizátori:
Hlavní partneri:
Partneri:
Hlavní mediálni partneri:
Mediálni partneri: